Podkategórie
Lapače snov boli pôvodne indiánske amulety a dnes visia v mnohých moderných príbytkoch ako zaujímavá „etno" dekorácia. Lapač snov je však podľa mnohých viac ako len ozdoba. Bez ohľadu na to, či veríte starým indiánskym príbehom, alebo nie, lapač snov obohatí esteticky každý interiér.
Čo je to lapač snov?
Ak by sme zalovili po podstate a charaktere vizáže lapača snov, tak prvotne ich vytvárali indiáni kmeňa Ojibwe z prútikov a zvieracích šliach. Doba pokročila a dnes sa používajú nitky, kože, pierka a koráliky. Cieľ však ostal nezmenený. Kamienok v strede akoby pavúčej siete symbolizuje spiaceho človeka a chránia ho premyslene pospletané nitky.
Pierka majú pôsobiť povznášajúco a privolávať ľahké sny. Historka o jeho vzniku hovorí, že indiánska matka nemohla upokojiť svoje dieťa a tak poprosila o radu šamanku. Tá jej vyrobila talizman v podobe prvého lapača snov, ktorý mala umiestniť nad hlavu dieťaťa. Amulet zázračne fungoval a tak sa rozšíril naprieč kmeňom a nakoniec do celého sveta.
Kde umiestniť lapač snov?
Indiánska tradícia hovorí, že by mal byť hlavne blízko hlavy spiaceho, ale zároveň nie príliš ďaleko od okna, aby sa do jeho siete zaplietli prvé lúče slnka a mohli spáliť zachytené zlé sny.
Tak hovorí legenda, ale v praxi pokojne stačí, ak lapač snov zavesíte niekde v spálni na miesto, kde sa vám hodí. V prvom rade ide totiž o veľmi pekný a harmonizačný predmet. Vhodné umiestnenie je napríklad na lampu nad posteľou. Vplyvom prúdenia vzduchu a teploty sa často jemne hýbe a vytvára veľmi zaujímavé oživenie priestoru.
Farby lapača
Ani tie nie sú náhodné. Vybrať si ich môžete podľa toho, čo vám ladí k stene, obliečkam, alebo do predstavy o duchovnom nastavení. Často sa objavuje biela, ktorá symbolizuje optimizmus. Prevaha červenej dodáva odvahu, fialová zas upokojuje a hnedá prináša pokoru a vytrvalosť. Tieto účinky lapača snov pôsobia aj počas dňa, keď sa naň zahľadíte a chvíľu v jeho prítomnosti zrelaxujete.
Starostlivosť
Bude slúžiť iba vtedy, ak ho pravidelne budete ometať. Vďaka pierkam, koži a látkam, sa veľmi rýchlo stane lapačom prachu. Preto ho jemne oprašujte aspoň raz do týždňa. V opačnom prípade bude veľmi skoro zdrojom kýchania a ani jeho estetická hodnota nebude tak zaujímavá.
Šungit sa používa na čistenie vody, je to prírodný filter, ktorý pohlcuje vo vode všetky nečistoty a škodlivé prímesy. Dodáva taktiež prospešné mikroprvky a pohlcuje škodlivé. Šungitová voda je vhodná na kloktanie, vyplachovanie úst a nosa pri angínach, paradentóze a prechladnutí. Vďaka svojim protizápalovým účinkom sa úspešne používa pri tráviacich ťažkostiach, hnačkách, črevných problémoch a vnútorných zápaloch akéhokoľvek pôvodu. Pri zalievaní rastlín šungitovou vodou rastliny lepšie rastu, sú zdravšie a častejšie kvitnú.
Šungit je kameň starý 2 miliardy rokov. Vyznačuje sa vysokou pevnosťou, hustotou, chemickou stabilitou, elektrickou vodivosťou a mimoriadne aktívnou sorpčnou a katalytickou schopnosťou. Má vynikajúce liečivé schopnosti, ktoré využívali už ľudia v 18. storočí. Jedna z mnohých legiend hovorí, že jeden z robotníkov z čias cára Petra I., ktorý v začiatkoch 18. storočia organizoval výrobu medi, trpel ťažkou chorobou. Na dne kaňonu, odkiaľ robotníci vozili kamenie do huty, bol náhodne objavený prameň, ktorého voda za niekoľko dní robotníka vyliečila. Všetkým svoj príbeh vyrozprával a táto zvesť sa dostala k samotnému cárovi a tento dal na príkaz zázračnú vodu preskúmať. Výsledky výskumu predbehli všetky očakávania. Zistilo sa, že voda má skutočne veľkú liečivú silu proti chorobám srdca, pečene, chudokrvnosti, reumatizmu, vodnatieľke a mnohým ďaľším neduhom vrátane tých psychických. Ukázalo sa, že v pôsobení s vodou má šungit vynikajúce liečivé schopnosti. Tlmí bolesti a má protizápalové účinky, pomáha liečiť rôzne zápalové ochorenia, alergické, vírusové, kožné, kĺbové ťažkosti, choroby látkovej výmeny. Pomáha obnovovať imunitu, pozitívne pôsobí na arteriosklerózu, gastritídu, kolitídu, prechladnutie, žlčníkové a obličkové kamene, cukrovku, artritídu, atopické exémy, lupienku, preležaniny. Takisto je veľmi nápomocná pri stave, keď nám je zle z alkoholu.
Krajina pôvodu: Karélia, Rusko.